Zajímá-li Vás to, jak se dá křehký porcelánový materiál pomalovat, je dobré se podívat na ukázky nejen z workshopů, ale i z mé tvorby www.borisnosek.cz
Zjistil jsem, že moji synové, ač podědili po rodičích výtvarný talent, zdravou drzost a odvahu, se porcelánu velmi báli, i když pomalovali lecjaký papír, stěnu, či vymodelovali figurku. Ve čtyřech letech, se však podařilo, při návštěvě porcelánky, kde jsem externě spolupracoval, vyzkoušet, naskvrnit a počárat několik hrníčků, talířků a misek z druhé sorty, kde nikoho nemrzelo, kdyby to pokazili.
Nejvíce jim vadilo, že barvy se kterými malují sice připomínají barevné tuše a vodovky a dobře splývají ze štětce, ovšem po ostrém výpalu na 1.380°C se barvy solí - chloridů zásadně změní, konkrétně z červené vodičky se stane modrá barva, ze zelené hnědá a ze žluté šedá atp.
Sice nám vzniklo pár portrétů s modrou tváří, a naopak pár krajin šedo-hnědých stromů a kopců, ale přesto to mělo svůj neopakovatelný půvab.
Navíc dětská spontánnost a bezprostřednost, s pomocí vysokého žáru, vytvořila zázraky.
Nebál bych se srovnat výsledky se starou čínskou keramikou RAKU nebo porcelánem, který vycházel z řádu kaligrafického spouštění štětce tzv. napsané akvarely z čínských krajin.
Co se týče obsahu dodnes objevujeme nové významy jejich otisku dětské ruky a mysli. Zjistili jsme, že podobně bezprostřední jsou i senioři a někteří zdravotně indisponovaní lidé.
Kupodivu ti, kteří mají vše v hlavě předem jasné, počítané a mají i zručnost či schopnost profesionála, mají daleko větší zábrany a obavy z toho, co vznikne, co zkazí a jak velkou ostudu si udělají.
Náš workshop se snaží nejen lidem vrátit bezprostřednost a sebevíru v zábavné práci, která je spíše hrou a nonverbální komunikací mezi tvůrcem a obdarovaným, ale i verbální komunikací mezi pár kolegy u jednoho velkého stolu.
Možná je to trochu více hra a legrace, než touha po tom vytvořit velké umění.
A proto myslím, že není čas na obavy a stud. Přijďte si to vyzkoušet!