Jak workshop probíhá ?
Workshopy probíhají v prostorách budovy:
Základní umělecké školy, Praha 3, Štítného 5
adresa: Štítného 520/5, 130 00 Praha 3-Žižkov
Workshopy pořádáme v předvánočním období, kdy je škola/prostory nevyužita.
Jedná se o jedno - dvou či třídenní akce o víkendech, probíhající dle potřeby jednotlivých autorů v rámci finálního dokončení konkrétních artefaktů (dokončování probíhá povrchovými barvami, tzv. dekoračními výpaly kolem 800 ° C).
Kapacita workshopu je 15-20 osob / den / skupinu.
Na workshop není nutná žádná příprava, všechny nezbytně nutné nástroje a materiál, vč. obalového materiálu pro bezpečné odnesení výrobků domů, Vám poskytneme. Pro lepší přenesení motivu na přežah si můžete vytvořit a přinést vlastní skicu, ale není to nutné, skicu si můžete připravit rovnou na místě.
Součástí workshopů je vstupní informativní přednáška ak. mal. Borise Noska ohledně technologie a vstupních řemeslných postupů nutných pro malbu pod glazuru či na glazuru.
Dále balíčky obsahují:
Materiál, pro tvorbu - sole, vtavné barvy, kobalt, cena za výpal, glazování, transport a další manipulaci potřebnou k realizaci každého kusu, balící materiály.
Platbu, prosím, uhraďte nejpozději do 7 kalendářních dnů po objednání na č. účtu 367964033/0800.
Do předmětu platby uveďte DATUM workshopu a své JMÉNO, do variabilního symbolu číslo objednávky.
Náš workshop je raritní v příležitosti namalovat si chloridy kovů, čínskými solemi svůj vlastní motiv přímo pod glazuru.
Jedná se o tradiční techniku, která k nám přišla ze vzdáleného východu. Dodnes se v Číně, Japonsku a Indonésii dekoruje porcelán těmito historickými a léty prověřenými technikami.
U nás máte ideální možnost proniknout do tajů této techniky. Chloridy kovů, například chlorid kobaltnatý, chlorid chromitý, chlorid zinečnatý, barví kaolin svým specifickým tónem. Je zde, bohužel, velmi zúžená škála barev. Na druhou stranu, tyto tóny spolu vzájemně dobře ladí. Jedná se o tlumené a spíše pastelové odstíny šedí, okrů, hnědí, zelených a modrých valérů. V podstatě, kromě intenzivní hluboké temné modré a tyrkysové barvy je většina tónů brána, jako světlejší pastelové barvy. Je dobré, při použití solí, svůj motiv rozkreslit kobaltovými nebo černými liniemi, které jsou z vysoko vtavných barev.
Člověku je přirozené, si svůj námět nejdříve vykreslit tužkou, což zde není problém, jelikož po výpalu tužka vyhoří. Je možné, tuto silnější lineární kresbu, před-pauzovat na pauzovací papír a pomocí kopírovacího papíru, opatrně přenést na křehký přežahový materiál. Vtavné barvy či kobalt jsou pojeny terpentýnem, balzámem nebo disperzními lepidly. Díky tomu, není problém přetahovat tyto linie vlasovými štětci, aniž by se konturová kresba kobaltem či vtavnou barvou rozmazala.
Všechny tóny uvidíte na vzornících ve dvou stadiích:
- s mezipřežahem - tlumenější a světlejší tóny
- bez mezipřežahu - hlubší a intenzivnější barevnost, ale nekonturové linie
Malbu solemi pod glazuru lze přirovnat k malbě akvarelovými barvami nebo tušemi.
Většina z vás s tím jistě má zkušenost, již od základní školy, lidové školy umění či jiných zájmových kroužků.
Vlastní balíček přežahů
V současné době depozit nádobí v tzv. přežahovém stádiu se podstatně zúžil, a tudíž nemůžeme garantovat k Vašemu výběru všechny tvary a kusy ve třech designových řezech, které jsou na našich stránkách. Zejména servis Anet není téměř k dispozici a některé tvary ze servisu Tetra také ne. Ale naopak oplýváme velkou šíří historických vzácných tvarů z první české národní porcelánky – „Haas & Czjzek“ v Horním Slavkově. Jsou to vzácné historizující kusy včetně ornamentálního festonu (reliéfní dekorace plochy ve své modelaci). Jako novinka je možnost dekorace již na vypálený glazovaný porcelán – „ostrý střep“ vtavnou barvou – kobaltem. Patří to k jednodušším a pro laiky velmi úsporným technikám, které jsou i z časových důvodů favorizovány i na mezinárodních workshopech a sympoziích.
Můžete si vybrat z následujícího fotoarchivu tvary, velikosti a kusy, které vám imponují pro vaše „umělecké záměry“. Tento arzenál tvarů a designových servisů je k dispozici až po předchozím včasném objednání. Jen pro orientaci – geometrické moderní tvary – „Tetra“ (čtvercové s okrajem), „Gama“ – (celistvé bez okraje) a „Andrea“ (kulaté – celistvé), jsou počítány do základního vybavení workshopu.
Tvary barokní, ornamentální s prořezem jsou vzácné, dražší a jsou určené k výjimečné příležitosti. Tyto historické tvary pocházejí z první české porcelánky Haas & Czjzek v Horním Slavkově. Každý si může vytvořit svůj originál.
Tato akce v oblasti volnočasových aktivit nemá srovnání a zatím ani konkurenci.
Můžete malovat spontánně, rychle, ale i pomalu s rozmyslem a domácí přípravou, zároveň experimentovat či se poučit v historii u klasiků.Tvoříme talíře, mísy, hrnky, šálky, ale i volné artefakty - volné umění, které se stává díky průmyslovým tvarům, své funkčnosti a účelu k jakému slouží, uměním užitým.
Techniky malování na porcelán
Způsoby malby jsou tak rozmanité, že každý může vyhovět svému individuálnímu záměru. Můžeme malovat klasickými způsoby, ale i originálními technikami. V několika případech i autorskými technikami akademického malíře Borise Noska.